غربالگری ها

غربالگری سینه، پاپ اسمیر، HPV

غربالگری سینه، پاپ اسمیر، HPV

غربالگری سرطان پستان :

برای غربالگری سرطان سینه چند روش وجود دارد که عبارتند از :

 • معاینه بالینی پستان : ابتدا سینه توسط خود فرد به لحاظ شکل ظاهری و قوام و همچنین شناسایی و تشخیص هرگونه توده، مورد معاینه و بررسی قرار می گیرد.
  سپس پزشک با مشاهده و معاینه دقیق، سینه و زیربغل فرد را به لحاظ وجود هرگونه مساله غیرعادی و غیر طبیعی مانند توده بررسی می کند. کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در معاینه بالینی سینه مشخص نیست.
 • ماموگرافی : از رایج ترین آزمایش های غربالگری سرطان سینه، ماموگرافی است که از اشعه ایکس برای تصویربرداری سینه استفاده می شود و می تواند توده های بسیار کوچک و غیرقابل لمس را شناسایی کرده و تشخیص دهد.
  یک سری سلول های غیرعادی هم در اطراف مجرای پستان هستند که می توانند تهاجمی شوند. این سلول ها DCIS نام دارند و می توانند توسط ماموگرافی تشخیص داده شوند.
  عواملی چون مهارت و تجربه متخصص رادیولوژی، اندازه تومور و میزان تراکم بافت سینه، می توانند در ماموگرافی تاثیر بگذارند. این آزمایش به دلیل متراکم بودن بافت سینه افراد جوان و کم تر از 50 سال که در ماموگرافی این بافت به صورت سفید مشاهده می شود، مناسب نیست، چرا که تومورهای سینه نیز به رنگ سفید دیده می شوند.
 • ترموگرافی: دوربینی هایی وجود دارند که نسبت به دما حساس هستند. به دلیل متفاوت بودن دمای تومورها نسبت به بافت طبیعی بدن، این دستگاه در صورت ثبت اختلاف دما، سرطان سینه را تشخیص می دهد.
 • بیوپسی: بیوپسی سینه نوعی نمونه برداری از ساختار و بافت سینه است که به تشخیص قطعی سرطان سینه کمک می کند.
  سلول ها از بافت مشکوک به سرطان که به شرایط توده فرد بیمار و همچنین پزشک متخصص بستگی دارد، از بدن خارج شده و توسط پاتولوژیست که با استفاده از میکروسکوپ این کار را انجام می دهد، به تشخیص قطعی دست می یابند.
 • اولتراسوند یا سونوگرافی سینه : اولتراسوند، فرآیندی بدون درد است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری سیاه و سفید بافت و ساختار سینه استفاده می کند.
  علاوه بر ماموگرافی، اولتراسوند برای تشخیص توده جامد و یا کیست مایع، سرطانی بودن توده، بررسی و ارزیابی شکل و اندازه و همچنین جای توده، برای انجام بیوپسی به کار برده می شود.
 • استفاده از MRI : این روش، برای زنانی که در معرض زیاد خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، استفاده می شود. در واقع، MRI تصاویر دقیق و واضحی از داخل سینه را با استفاده از امواج رادیویی، مغناطیسی در یک کامپیوتر نشان می دهند.
  این روش برای تغییرات در بعضی از ژن ها، سوابق خانوادگی و ارثی در بستگان درجه اول و سندرم های ژنتیکی  استفاده   می شود. میزان دقت و تشخیص سرطان سینه دراین روش نسبت به ماموگرافی، بیش تر است. اما بعضی اوقات ممکن است نتایج غیرطبیعی نیز ارائه دهد.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر به انگلیسی Pap Test (پاپ تست) گفته می‌شود. این تست سلول‌های غیر طبیعی در دهانه رحم را که ممکن است سرطانی یا پیش سرطانی (پتانسیل سرطانی شدن دارند) باشند، بررسی می‌کند. در طول فرآیند آزمایش، پزشک از سلول‌های دهانه رحم نمونه برمی‌دارد تا بررسی کند علائمی از سرطان، عفونت و التهاب خاصی وجود دارد یا خیر.

غربالگری HPV:

در گستره سنی 21تا 29 سالگی غربالگری با پاپ اسمیر هر 3 سال یک بار مناسب است .در گسترده سنی 30تا 65 سالگی توصیه میشود هر 5 سال یک بار پاپ اسمیر همراه با آزمایش برای (HPV(HPV CO-testing)انجام میشود. در بیماران با سابقه CIN 2/3 یا سرطان سرویکس در 20 سال گذشته و افراد مبتلا به عفونت HPVیا نقص سیستم ایمنی (مانند گیرندگان پیوند اعضا)لازم است غربالگری برای HPVسالیانه انجام شود. در سن بالای 65 سالگی CIN2+نادر بوده و یافته های آزمایشات غربالگری برای ضایعات پیش سرطانی احتمالا مثبت کاذب هستند .Adequate negative screeningمترادف است با داشتن سه آزمایش متوالی منفی سیتولوژی یا دو آزمایش متوالی منفی سیتولوژی همراه یک آزمایش منفی هم زمان برای (HPV CO-testing)با این توضیح که آزمایشات مذکور در ده سال گذشته بوده باشد و حداقل یکی ازآن ها در 5 سال گذشته انجام شده باشد.در صورتی که هر کدام از موارد ذکر شده در بالا (سابقه سرطان سرویکس )وجود داشته باشد لازم است غربالگری تا 20 سال دیگر هم ادامه یابد .اگر فردی تحت هیسترکتومی (جراحی رحم)باشد و سابقه ابتلا به سرطان سرویکس نداشته باشد میتوان غربالگری را متوقف کرد .در حالیکه فرد مبتلا سرطان سرویکس حتی اگر رحم خارج نشده باشد و فرد در سن بالای 65 سال باشد لازم است غربالگری HPVاز واژینال برای 20 سال دیگر نیز ادامه یابد .در فرد تحت هیسترکتومی بدون خارج کردن سرویکس غربالگری برای HPVباتوجه به سن ادامه میابد .انجام کولپوسکوپی در دوران بارداری مانند انجام پاپ اسمیربی خطربوده و بهتر است در هنگام خونریزی قاعدگی انجام نشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *